img

5 wskazówek, które pomogą Ci zapuścić długie włosy

Jest pewne wyzwalające uczucie, które towarzyszy zapuszczaniu włosów jako mężczyzna.

Być może dlatego, że wiemy, iż większość mężczyzn nigdy tego nie zrobi, czy to dlatego, że nie chcą przetrwać "niezręcznych etapów", czy dlatego, że wielu z nich zaczyna tracić włosy po trzydziestce.

Ale właśnie z tego powodu, długie włosy nigdy nie wychodzą z mody. Jest to fryzura, która nigdy nie osiągnie masy krytycznej, tak jak w ostatniej dekadzie fades i side part. Jednocześnie jednak, jest wystarczająco dużo mężczyzn z długimi włosami, którzy sprawiają, że fryzura ta jest nadal modna i aktualna.

Zapuszczanie włosów to nie lada przedsięwzięcie. Wymaga cierpliwości, wytrwałości i stalowej determinacji. Pamiętaj, że włosy rosną średnio w tempie pół cala na miesiąc. Oznacza to, że minie ponad rok zanim Twoje włosy sięgną ramion.

Zapuszczałam włosy przy dwóch różnych okazjach, z dużo lepszym skutkiem za drugim razem. Poniżej przedstawiam pięć rzeczy, o których chciałabym wiedzieć za pierwszym razem, gdy zapuszczałam włosy.

1. POZNAJ SWÓJ TYP WŁOSÓW

Kiedy po raz pierwszy zapuściłam długie włosy, zainspirowała mnie rola Brada Pitta jako Achillesa w filmie " Troja" z 2004 roku.

Wyobrażałam sobie siebie z długimi, lejącymi się włosami Pitta. Jednak w miarę jak moje włosy rosły, jedna rzecz stawała się coraz bardziej oczywista - moje włosy nie potrafią tego, co włosy Brada Pitta.

Brad Pitt ma włosy typu 1 - są prawie tak proste jak strzała, która przebija piętę Achillesa. Włosy Pitta układają się idealnie bez względu na długość.

Z kolei moje włosy są typu 2b lub 2c. Są gdzieś pomiędzy falowanymi a kręconymi, przez co ciągle się puszą i są dokładnym przeciwieństwem włosów Brada Pitta.

Kiedy po raz pierwszy zapuściłam włosy, zrobiłam wszystko, co mogłam wymyślić, aby je wyprostować. Próbowałam żeli, lakierów i kremów prostujących. Pewnego razu nawet prostowałam je żelazkiem - rezultat nie był ładny, aczkolwiek dość zabawny.

W końcu sfrustrowałam się i ścięłam je, myśląc, że długie włosy nie są mi pisane.

Gdy po raz drugi zapuściłam długie włosy, nauczyłam się współpracować z moim typem włosów, a nie walczyć z nim.

Znajomość swojego typu włosów jest bardzo ważna przy zapuszczaniu długich włosów. Dzięki niej będziesz wiedziała, jak odpowiednio je pielęgnować, stylizować i w końcu sprawić, by wyglądały jak najlepiej.

Określenie swojego typu włosów jest stosunkowo łatwe dzięki systemowi typowania włosów Andre Walkera. Jeśli po zapoznaniu się z tabelą nadal nie jesteś pewna, fryzjer lub stylista powinien być w stanie określić Twój typ włosów.

Jest pewne uczucie wyzwolenia, które towarzyszy zapuszczaniu włosów jako mężczyzna.

Być może dlatego, że wiemy, iż większość mężczyzn nigdy tego nie zrobi, czy to dlatego, że nie chcą przetrwać "niezręcznych etapów", czy dlatego, że wielu mężczyzn zaczyna tracić włosy po trzydziestce.

Ale właśnie z tego powodu, długie włosy nigdy nie wychodzą z mody. Jest to fryzura, która nigdy nie osiągnie masy krytycznej, tak jak w ostatniej dekadzie fades i side part. Jednocześnie jednak, jest wystarczająco dużo mężczyzn z długimi włosami, którzy sprawiają, że fryzura ta jest nadal modna i aktualna.

Zapuszczanie włosów to nie lada przedsięwzięcie. Wymaga cierpliwości, wytrwałości i stalowej determinacji. Pamiętaj, że włosy rosną średnio w tempie pół cala na miesiąc. Oznacza to, że minie ponad rok zanim Twoje włosy sięgną ramion.

Zapuszczałam włosy przy dwóch różnych okazjach, z dużo lepszym skutkiem za drugim razem. Poniżej przedstawiam pięć rzeczy, o których chciałabym wiedzieć za pierwszym razem, gdy zapuszczałam włosy.

Oprócz tego, że musisz wiedzieć, czy Twoje włosy są proste, falowane, kręcone czy spiralne, warto znać jeszcze kilka innych cech.

Gęstość włosów
Gęstość włosów to liczba mieszków włosowych na skórze głowy na centymetr kwadratowy. Gęstość włosów może być cienka, średnia lub gruba. Jeśli masz "gęstą czuprynę", masz większą liczbę mieszków włosowych niż osoba z cienkimi włosami.

Gęstość włosów u każdego człowieka zmienia się wraz z wiekiem - u niektórych bardziej niż u innych. Kiedy ktoś mówi, że jego "włosy przerzedzają się", oznacza to, że jego włosy stają się mniej gęste. Większość mężczyzn doświadczy przerzedzenia włosów w pewnym stopniu w ciągu swojego życia.

Teksturawłosów
Struktura włosa odnosi się do rzeczywistego obwodu każdego pasma włosów i może być cienka, średnia lub gruba.

Każde pasmo włosów składa się z trzech warstw - medulla, cortex i cuticle.

  • Medulla jest najbardziej wewnętrzną warstwą włosa i składa się z miękkiej, oleistej substancji.
  • Kora to środkowa warstwa, która zawiera setki mikrowłókien keratynowych. Kora jest najgrubszą częścią pasma włosowego i stanowi 80% jego masy.
  • Otoczka to zewnętrzna warstwa włosa. Chroni ona włos i zawiera składniki odżywcze, które pomagają mu rosnąć. Każdy trzon włosa ma od 6 do 10 warstw osłonki.

Tekstura włosa zależy od ilości warstw otoczki na trzonie włosa.

Włosy cienkie mają najmniej warstw otoczki, a grube - najwięcej. Wszystko pomiędzy tymi dwoma wartościami to włosy średnie. Ponieważ włosy grube mają więcej warstw otoczki, mają większą średnicę niż włosy cienkie.

Podobnie jak gęstość włosów, tekstura włosów może zmieniać się wraz z wiekiem. Wraz z dojrzewaniem, Twoje włosy mogą zmienić się z grubych na średnie lub cienkie.

Jaką więc masz strukturę włosów? Zazwyczaj możesz stwierdzić, czy masz grube włosy, dotykając ich. Włóż pojedyncze pasmo włosów między kciuk i palec wskazujący. Jeżeli nie czujesz pasma (lub czujesz je ledwo) między palcami, masz cienkie włosy. Jeżeli pasmo jest grubsze niż nitka do szycia, masz włosy grube. Wszystko, co znajduje się pomiędzy, to średnia struktura włosa.

Jeśli po wyczuciu nadal nie jesteś pewna swojej struktury włosów, fryzjer lub stylista powinien być w stanie Ci ją określić.

2. ZREZYGNUJ Z MOCNO UTRWALAJĄCYCH PRODUKTÓW

Produkty mocno utrwalające, takie jak pomada, są świetne, gdy masz krótsze włosy i bardziej wypielęgnowany wygląd z boku głowy.

Jednak w miarę jak włosy stają się dłuższe, nie chcesz próbować trzymać ich w miejscu. Chcesz, by włosy opadały i układały się naturalnie.

Próba kontrolowania włosów za pomocą mocno utrwalających produktów, gdy stają się one coraz dłuższe, jest błędem popełnianym przez wielu mężczyzn, którzy zapuszczają włosy po raz pierwszy - w tym przeze mnie.

Byłem tak przyzwyczajony do używania pomady i innych podobnych produktów do stylizacji na moich krótkich włosach, że kontynuowałem to, gdy włosy rosły. Skończyło się na długich, sztywnych i chrupiących włosach, które nie wyglądały zbyt dobrze.

Jeżeli masz włosy kręcone (typ 3) lub falowane (typ 2), produkty silnie utrwalające nie pozwolą Ci uzyskać prostych włosów, bez względu na to jak mocno będą się trzymać.

CO ROBIĆ ZAMIAST TEGO

Jeżeli zamierzasz użyć produktu do stylizacji, wybierz coś o słabym utrwaleniu, np. spray z solą morską.

Jeżeli masz włosy typu 1, które są cienkie i proste, spray z solą morską pomoże dodać im objętości i grubości.

Jeżeli masz włosy falowane lub kręcone, spray z solą morską pomoże podkreślić naturalne fale i skręt Twoich włosów, nie obciążając ich.

3. ZARZĄDZAJ OLEJEM

Zarządzanie długimi włosami sprowadza się tak naprawdę do zarządzania ilością oleju we włosach.

Skóra głowy produkuje sebum (olej), który przenika na pasma włosów. Ten olejek ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i wyglądu Twoich włosów. Innymi słowy, Twoje włosy potrzebują tego olejku, aby wyglądać i czuć się jak najlepiej. To powód, dla którego osoby o długich włosach czują, że ich włosy wyglądają najlepiej kilka dni po ostatnim myciu.

Kilkudniowe nagromadzenie oleju na włosach może pomóc włosom się zrelaksować, zmniejszyć ich puszenie się i nadać im nieco więcej blasku.

Z olejkami jest jednak pewna cienka granica. Zbyt dużo olejku sprawi, że włosy będą wyglądały na oklapnięte, brudne i w końcu zmatowione. Zbyt mała ilość oleju sprawi, że Twoje włosy będą suche, puszące się i kręcone.

Musisz znaleźć odpowiedni olej dla swoich włosów, a nie ma na to jednolitej odpowiedzi. W tym celu należy poznać swój typ włosów, a także trochę poeksperymentować.

Najlepszym miejscem, w którym możesz zacząć zarządzać ilością oleju na włosach jest prysznic. Większość mężczyzn myje włosy zbyt często - zdecydowanie zbyt często.

Za każdym razem, gdy myjesz włosy, szampon usuwa olej z Twojej skóry głowy. Jeśli myjesz włosy codziennie, nie mają one szansy skorzystać z naturalnych olejków.

Popełniłam ten błąd, gdy po raz pierwszy zapuściłam włosy. Myłam je zbyt często, a moje włosy zawsze były suche i łamliwe.

CO ROBIĆ ZAMIAST TEGO

Polecamy coś, co nazywamy co-washing (skrót od conditioner washing). Co-washing to sztuka używania odżywki do mycia włosów.

Odżywki do włosów nawilżają, nawilżają i zapobiegają łamaniu lub rozdwajaniu się pasm. Odżywki zawierają również lekkie środki myjące, które mogą usunąć z włosów codzienne zanieczyszczenia, nie usuwając przy tym tak dużo oleju, jak szampony.

Teraz, w tym miejscu, współmycie staje się nieco mylące dla facetów - nadal będziesz musiał używać szamponu do mycia włosów kilka razy w tygodniu.

Ewelina

Redakcja steskal-gastro.pl

Zobacz również