img

Jak uformować swoją brodę do magnificencji

Upewnienie się, że Twoja broda zawsze będzie wyglądać wspaniale, nie jest łatwe dla większości. Trudno to zakwalifikować jako nowość, ale jest to punkt, który warto podkreślić, jeśli - jak wielu mężczyzn - preferujesz podejście typu "zrób to sam" w zakresie przycinania i pielęgnacji swojej brody.

Jeśli tak, to mamy dla Ciebie ten artykuł o tym, jak kształtować swoją brodę. Obejmiemy wszystkie podstawy, od przycinania różnych części twarzy do decydowania, jaki styl zarostu pasuje do kształtu Twojej twarzy. Zamieściliśmy w nim wiele informacji i wskazówek od profesjonalistów i naszych ekspertów.

Mamy nadzieję, jak zawsze, że rezultatem będzie niesamowicie wyglądająca broda, którą nosisz z dumą. Zacznijmy!

PRZYCINANIE LINII SZYI W 5 PROSTYCH KROKACH

Nie ma dobrego i złego sposobu na przycięcie dekoltu. To prawda, że nie chcesz go przycinać bez zastanowienia i finezji, ale jego dopracowanie zależy od Ciebie. Tak samo jak wysokość linii szyi, która jest kluczowym czynnikiem.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że zły dekolt może zrujnować ogólny wygląd zarostu, nad którym tak ciężko pracowałaś. I podczas gdy niektórzy mężczyźni wolą po prostu pozwolić rosnąć dekoltowi, inni lubią schludny, schludny dekolt, który podkreśla ich zarost.

Stosując podstawową technikę i zasady postępowania, możesz kształtować zarost jak profesjonalista, jednocześnie podkreślając ogólny wygląd swoich delikatnych pęcherzyków mimicznych. Kopnijmy głębiej.

1. ZACZYNAMY: ZDEFINIOWAĆ LINIĘ

Pierwszym, najbardziej podstawowym krokiem w kształtowaniu dekoltu jest jego zdefiniowanie - określenie wysokości i głębokości linii szyi. Będzie on różnił się w zależności od Twoich osobistych preferencji i ogólnego wyglądu Twojej brody, ale oto kilka wypróbowanych i prawdziwych metod definiowania dekoltu:

 • Metoda dwóch palców - Mężczyźni od dawna używają metody "dwóch palców" do określenia dekoltu. Nawet jaskiniowcy jej używali...(OK, może nie jaskiniowcy, ale masz obrazek). Jedyne co musisz zrobić, to ułożyć środkowe i indeksowe palce nad jabłkiem Adama; tuż nad miejscem, gdzie znajduje się górny palec, tam gdzie powinien znajdować się dekolt. Pamiętaj, że szerokość palca często różni się w zależności od osoby, więc możesz potrzebować tylko jednego palca, podczas gdy inni mogą używać dwóch.
 • Metoda podwójnej podbródki - Nie martwcie się, panowie, nie radzimy zapiąć paska na worek paszowy i spiętrzyć kilogramy. Zamiast tego, stwórz tymczasowy podwójny podbródek, przechylając podbródek w dół, co tworzy naturalny fałd w miejscu, gdzie podwójny podbródek styka się z szyją (i przebiega na długości szczęki). Fałd ten określa linię szyi i możesz przyciąć wszystko pod nią.

2. UŻYJ ODPOWIEDNICH NARZĘDZI, ABY NADAĆ KSZTAŁT DEKOLTOWI

Baseballista nigdy nie podchodzi do talerza uzbrojony w swatter na muchy, a stolarz nie używa piły, gdy potrzebuje młotka. Ta sama zasada odnosi się do przycinania dekoltu: potrzebne są odpowiednie narzędzia, takie jak trymer do brody, nożyce, a niektórzy mężczyźni wolą nawet używać brzytwy.

Trymery do brody i nożyce do brody są najczęściej wybieranymi narzędziami do kształtowania linii szyi. Jest wiele powodów, dla których, między innymi, większość trymerów pozwala na obcinanie włosów o różnej długości, a ponadto łatwo jest uzyskać ładny efekt blaknięcia, o czym nieco porozmawiamy.

Innym przydatnym narzędziem, które możesz mieć w swoim arsenale pielęgnacji, jest poradnik dotyczący kształtowania zarostu. Narzędzia do kształtowania zarostu, zwykle wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego, służą jako szablon do kształtowania linii szyi i pozwalają na tworzenie różnych stylizacji dekoltu. Pomagają one również odpowiednio wyłożyć linię policzków.

3. ZRÓB TO JAK PROFESJONALISTA

Nasz film o tym jak przycinać dekolt podkreśla jak ważne jest, aby nie przycinać go zbyt wysoko. Ponownie, to jak wysoki czy niski dekolt utrzymasz to kwestia osobistego wyboru, ale pamiętaj, że zbyt wysokie przycinanie może spowodować utratę części masy i postrzeganej objętości zarostu. Może to również spowodować, że Twoja twarz będzie wyglądać na zbyt dużą dla Twojego stylu zarostu.

Po ogoleniu nadmiaru włosów, które wyrastają poniżej linii szyi, nawet na wysokości klatki piersiowej u niektórych mężczyzn, będziesz chciała trzymać obcinaczki pod kątem i użyć ruchu w górę, aby nadać kształt dekoltowi. Trymery są dostępne z różnymi ustawieniami długości. Być może wolisz, aby grubość ich włosów przy szyi była krótsza niż zarost, nawet do dwóch ustawień długości.

4. JAK NADAĆ DEKOLTOWI BLAKNIĘCIE

Jeśli chcesz uzyskać subtelne, naturalne wykończenie zarostu i dekoltu, wyblaknięcie jest drogą do celu. Zanikanie włosów powoduje stopniową zmianę grubości linii włosów od dołu linii szyi aż do miejsca, w którym zarost jest najgrubszy, prawdopodobnie na podbródku i policzkach. W przypadku tej stylizacji, maksymalna długość włosów zarostu powinna znajdować się na policzkach, podczas gdy krótsze włosy powinny znajdować się na szyi.

Będziesz chciała ustawić długość trymera na co najmniej dwa karby niżej niż w przypadku włosów na policzkach. W razie potrzeby, użyj jeszcze krótszego ustawienia na dolnej części linii szyi, a następnie zwiększaj długość w kierunku brody.

Jedną z przyjemnych cech zarostu jest jego stożkowate wykończenie, które pomaga poprawić ogólny wygląd. Aby uzyskać efekt końcowy, pamiętaj o ogoleniu zarostu i zabłąkanych włosach poniżej linii szyi.

Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni z długim zarostem mają mniej pracy przy tworzeniu efektu blaknięcia, ponieważ dekolt nie jest tak zauważalny, jak w przypadku krótszych zarostów. Zbyt krótki dekolt wyróżnia się z niewłaściwych powodów, gdy masz długą brodę.

5. NAJLEPSZY CZAS NA PRZYCIĘCIE DEKOLTU

Doskonały czas na przycięcie dekoltu jest po wyjściu z prysznica. Po pierwsze, ciepła woda otwiera pory, co ułatwia golenie. Ważne jest, aby przed nurkowaniem upewnić się, że trymer i obcinaczki są odpowiednie do użycia na mokro i sucho.

Zamiast tego możesz przez kilka minut naciskać ciepły, wilgotny ręcznik na twarz, aby uzyskać taki sam efekt otwarcia porów jak po prysznicu.

JAK KSZTAŁTOWAĆ KRÓTKĄ BRODĘ

Krótkie brody mają wiele do zaoferowania, a po odpowiednim przycięciu i wyprofilowaniu, krótsze brody mogą wyglądać wspaniale na większości. Zazwyczaj wymagają one mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż dłuższe brody i mogą być bardziej odpowiednie do niektórych profesjonalnych środowisk pracy. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które można podjąć, aby krótki zarost wyglądał ostro każdego dnia.

NIE SZALEJ NA WYROSTKU SZYJNYM

Przedstawiliśmy podstawy obcinania dekoltu, ale jeden kluczowy punkt zasługuje na ponowne podkreślenie. Oznacza to, że zawsze należy uważać, aby nie przyciąć dekoltu zbyt wysoko. Zwraca on uwagę na spód szyi i ma tendencję do podkreślania wszelkich dodatkowych, niepożądanych tłuszczy.

Pamiętaj, trzymaj się metody jedno- lub dwupalcowej, aby określić swój dekolt - pomoże Ci to uchronić się przed zbyt wysokimi cięciami. Chcesz również zachować symetrię dekoltu, co ułatwi Ci golenie i przycinanie we właściwym miejscu.

Jeśli walczysz o uzyskanie symetrycznego wyglądu, nie wahaj się odwiedzić fryzjera, który pokaże Ci, jak to zrobić.

UŻYWAJĄC TRYMERA

Trymery wyposażone są w osłony i ustawienia długości ułatwiające stylizację zarostu o dowolnej długości. Użyj dłuższej osłony, aby mniej usuwać włoski we wczesnych fazach kształtowania krótkiego zarostu. Następnie zdejmij trochę z każdej strony twarzy, przechodząc z jednej strony na drugą, aż osiągniesz ogólnie równy, symetryczny wygląd.

PRZYCINANIE LINII POLICZKÓW

Definiowanie i przycinanie linii policzka to kolejna ważna część procesu formowania krótkiej brody. Jednym ze sposobów na ustawienie "granicy" linii policzka jest uśmiechnięcie się do lustra i podążanie za linią uśmiechu aż do boków, robiąc to po obu stronach.

Gdy osiągniesz już kontur linii policzka, użyj prostej lub bezpiecznej maszynki do golenia, aby pozbyć się nadmiaru włosów powyżej linii policzka i stworzyć ostrą linię.

Trymer jest również skuteczny w tworzeniu ładnej linii na policzku i możesz użyć palca wskazującego, aby dokładnie określić, gdzie ma się ona znajdować. Pomoże Ci to stworzyć bardziej wyrównaną linię, gdy nie używasz maszynki do golenia.

KSZTAŁTOWANIE LINII POLICZKA 101

Utrzymanie schludnej linii policzków, podobnie jak dekoltu, jest ważnym elementem tworzenia ostrej, profesjonalnie wyglądającej brody. Szorstka broda wokół krawędzi, podobnie jak wokół linii policzków, może sprawić, że będzie wyglądała na niedokończoną.

Zbyt wysoki dekolt może zepsuć wygląd zarostu, ale zbyt niska linia policzków to kolejne faux pas pielęgnacji. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak prawidłowo kształtować linię zarostu na policzku.

 • Zacznij pracę od najwyższego punktu linii zarostu na policzku, a nie wycinać go w gęstej części zarostu. Może to spowodować powstanie zbyt ostrej, prostej linii, która nie wygląda naturalnie. Odetnij zbłąkane włosy, aż osiągniesz punkt, w którym Twoja broda stanie się gęstsza.
 • Przycinając zbłąkane włosy, chcesz po prostu zmniejszyć linię policzka, aż do momentu naturalnego przejścia od gołego policzka do zagęszczenia zarostu. Pozwala to również uzyskać bardziej naturalny wygląd zarostu, w którym włosy rosną organicznie, a nie wygląd, który ma szorstką, nadmiernie męską linię.
 • Kolejną zaletą zachowania naturalnej, delikatniejszej linii zarostu na policzku jest to, że jego utrzymanie wymaga mniej wysiłku. Przy bardzo ostrej linii policzków, każdy włos, który zabłądził lub zarost za bardzo się wyróżnia. Zazwyczaj można to zrobić na kilka dni przed ponownym ogoleniem zarostu i zarostu, co powoduje stopniowy, naturalny efekt stożka. Nie powinnaś jednak golić się dłużej niż trzy dni bez zachowania linii policzków.
 • Większość mężczyzn ma stopniową, delikatną krzywiznę do swojej naturalnej linii zarostu i najlepiej jest uwydatnić to, co masz, zamiast tworzyć laserową, ostrą linię policzków. Innymi słowy, skup się na utrzymaniu naturalnego kształtu zarostu, nie martwiąc się o to, czy linia policzków jest zbyt prosta, czy też nie. Dążymy do tego, aby zachować naturalną linię zarostu.
 • Jeśli nic innego, oprzyj się chęci przycięcia linii policzka niżej niż to konieczne. Zbyt wysoki dekolt i zbyt niska linia policzków wyglądają nie na miejscu.

Podążaj za tymi krokami.

Wykonywanie czynności w określonej kolejności przy przycinaniu zarostu i kształtowanie krótkiej brody może ułatwić sprawę. Oto, co sugerujemy:

 • Zacznijod zbłąkanych włosów - znane również jako "fly-aways", zbłąkane włosy są tym, co wystaje pomiędzy resztą, nie zawsze w ustalonym wzorze. Użyj nożyczek lub trymerów, aby zapanować nad tymi włosami z powrotem na całej długości brody. Przycinając zbłąkaną brodę, nadasz sobie również puste płótno, które pozwoli Ci nadać jej kształt.
 • Powoli - Będziemy dużo mówić o tym, aby nie spieszyć się z trymowaniem i kształtowaniem, ponieważ jest to duża część nie sparaliżowania pracy. Dzięki temu uzyskasz świeży, schludny styl, do którego dążysz. Daj sobie mnóstwo czasu na dokończenie trymowania bez poczucia, że ciągle masz do czynienia z zegarem.
 • Wiedz, czego chcesz - najlepiej iść na każdą sesję modelowania zarostu z jasnym wyobrażeniem o tym, co masz nadzieję osiągnąć. Czy twój dekolt potrzebuje więcej określenia? Czy musisz wyjąć trochę grubości z brody? Czy obszar nad linią policzka potrzebuje dobrego wykończenia? To da Ci więcej pewności siebie do wykonania zadania.

UŻYWANIE SCISSORÓW

Najważniejszą zasadą przy przycinaniu brody, niezależnie od tego, czy jest ona krótka, długa czy pomiędzy, jest nie zdejmowanie jej zbyt szybko. Oczywiście dotyczy to większości narzędzi do pielęgnacji zarostu, ponieważ nie można odłożyć tego, co już zostało odcięte. Spokojnie! Zwłaszcza na początku, tylko wtedy, gdy broda i jej styl tego wymaga.

Dzięki temu łatwiej jest przyciąć brodę nożyczkami. Ostrożnie pracuj na bokach brody, zwracając jednocześnie baczną uwagę na jej symetrię.

JAK UZYSKAĆ KICKASSOWĄ, KWADRATOWĄ BRODĘ

Kwadratowy kształt to ładna broda od małej do średniej wielkości, w której boki będą schodziły prosto w dół.

Aby ukształtować kwadratową brodę, należy zacząć od boków i wyostrzyć linię, która rozciąga się w dół od linii ucha do linii szczęki i dalej. Zanim zaczniesz przycinać brodę, wyszczotkuj ją w dół, a następnie użyj klipsownicy, która jest zazwyczaj lekka i wykonana do mniejszych zadań, w których przydaje się zwrotność i finezja.

Detaler, który zdecydowanie zalecamy sprawdzić to Brio Beardscape.

Użyj detalu, aby wyostrzyć kąty, zacieśnić granicę policzków i pozbyć się wszelkich zabłądzeń, które mogą pogorszyć ciasny, jednolity wygląd. Postępuj zgodnie z linią prostą w dół od uszu, aby uzyskać wykończenie "pudełka", które jest charakterystyczne dla kwadratowej brody.

Upewnij się, że linia jest prosta aż do szyi, utrzymując ogólny kształt jak najbardziej kwadratowy. Można ją wyczesać w pobliżu dolnej części brody, a następnie wyrównać pod linią szczęki. Nie zaokrąglaj jej, ale zachowaj ostre krawędzie.

Co jeszcze? Odetnij nadmiar włosów na szyi aż do linii szyi. Następnie ogolić nadmiar włosów powyżej linii policzka, aby zachować porządek. Powinieneś je uważnie monitorować, ponieważ jest to obszar, w którym włosy szybko odrastają, prawdopodobnie będziesz musiał je przyciąć ponownie w ciągu kilku dni.

Brzytwa jest najlepszym narzędziem do czyszczenia wokół linii policzków, czy jest to maszynka prosta, maszynka z wkładem, brzytwa wybieralna, itp. Skóra powinna być lekko napięta, aby pomóc Ci się ogolić.

Trzymaj lekko napiętą skórę, aby pomóc Ci w goleniu. Możesz użyć swoich klipsów, tylko w kąciku, aby przyciąć nadmiar włosów w okolicy górnej wargi i w kącikach ust.

KSZTAŁT TWARZY I STYLIZACJA ZAROSTU

POZNAĆ KSZTAŁT SWOJEJ TWARZY

Inną rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku krótszych brodów, jest to, że będą się one wyróżniać bardziej niż długie brody, jeśli nie będą prawidłowo utrzymywane. Zwrócenie uwagi na kształt twojej twarzy określi formę twojej krótkiej brody.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje siedem podstawowych kształtów twarzy:

 • Owalny - Mężczyźni z owalną twarzą mają całe szczęście, ponieważ mogą nosić prawie każdy styl zarostu lub wąsów. Owalne twarze mają nieco szerokie czoło z węższymi kośćmi policzkowymi i okrągłą linię szczęki.
 • Diamentowy kształt twarzy - Diamentowa twarz ma wąskie czoło i podbródek z mocnymi kośćmi policzkowymi.
 • Okrągły - Mężczyźni o okrągłych twarzach mają zazwyczaj okrągłe i szerokie kości policzkowe z zwężającą się szczęką i czołem. Krótka lub kwadratowa broda może pomóc stworzyć iluzję długości w twarzy.
 • Podłużna - Podłużna twarz jest wysoka i prostokątna, z zaokrąglonymi rogami. Czoło jest szerokie, ale o podobnej wielkości jak linia szczęki i kości policzkowe.
 • Kwadratowy - kwadratowa twarz jest szeroka we wszystkich punktach i posiada szerokie czoło oraz mocne kości policzkowe.
 • Trójkąt - Wśród widocznych cech twarzy w trójkącie znajduje się linia szczęki, która jest silniejsza od kości policzkowych, oraz czoło, które jest małe, ale wciąż stosunkowo szerokie.
 • Serce - Twarz w kształcie serca charakteryzuje się szerokim czołem i zaokrągloną kością policzkową, która opada w dół do mniejszej brody.

Następnie omówimy najlepsze style zarostu dla Twojego kształtu twarzy.

ROZBICIE STYLÓW NA KSZTAŁTY TWARZY

Ustaliliśmy, jak ważny jest wybór kształtu i stylu zarostu, który najlepiej pasuje do kształtu Twojej twarzy. Nie jest to coś, czego nie chcesz przeoczyć, jeśli chcesz rozkołysać brodę, która jest pełna pewności siebie. Poświęćmy trochę czasu, aby przyjrzeć się, jak to wszystko powinno do siebie pasować.

Owalny kształt twarzy

Okrągła na górze i na dole, ale również nieco długa, bez zbyt dużej wyrazistości linii żuchwy, owalna twarz jest najczęściej spotykanym kształtem i może obsłużyć wiele różnych stylów zarostu. Ważne jest, by zachować spójność z długością zarostu w każdym miejscu, jednocześnie zapobiegając wyrywaniu się zbłąkanych włosów i podkreślając ogólny wygląd.

Panowie o owalnej twarzy mają wiele zalet podczas zapuszczania zarostu i mogą wypróbować większość stylizacji bez obawy, że będą wyglądać błaznowato.

Kwadratowy kształt twarzy

Fryzury zarostu, które zazwyczaj najlepiej wyglądają z kwadratowymi twarzami, to takie, które mają więcej włosów na podbródku, a nieco mniej po bokach i przy szyi. Jeżeli należysz do tej kategorii, upewnij się, że uważnie obserwujesz swój dekolt, by utrzymać go w porządku. Zwróć szczególną uwagę na to, by włosy nie były zbyt mocno zaczesane na policzki i bokobrody, co może sprawić, że będą wyglądać blokowo i kwadratowo. Niezależnie od tego, czy masz pełną kozią bródkę, zarost Anchor, brodę Balboa, czy pasek do włosów, możesz znaleźć wiele stylizacji pasujących do Twojego kwadratowego kształtu twarzy.

Kształt okrągłej twarzy

Okrągła twarz ma bardziej miękką linię szczęki, która rozciąga się do linii włosów, która jest bardziej zaokrąglona niż w przypadku innych kształtów twarzy. Masz też linię szczęki, która jest mniej ostra niż u mężczyzn o innych kształtach twarzy.

Jakie kształty zarostu najlepiej sprawdzają się w przypadku okrągłych twarzy? Na początek, wybierz fryzurę, która jest krótsza po bokach i dłuższa na dole. Trzymaj bokobrody i policzki w ryzach i nie krępuj się, jeśli zostawiasz wąsy nieco dłużej na podbródku i szyi.

Style zarostu, takie jak goate i opaski na brodę, dobrze pasują do okrągłych twarzy, ale masz też wiele innych opcji, pod warunkiem, że będziesz dbać o swój zarost. Ponadto, styl w kształcie trójkąta dobrze współgra z zaokrąglonym kształtem twarzy.

Diamond Face Shape

Kość policzkowa to najważniejsza cecha twarzy w kształcie diamentu. Celem uprawy i kształtowania zarostu o takim kształcie twarzy powinno być utrzymanie włosów na podbródku w celu zrównoważenia kości policzkowych. Zaleca się stworzenie kwadratowego kształtu na podbródku, nie pozwalając jednocześnie na zbyt długie uciskanie włosów. Nie pozwól, by włosy na podbródku były zbyt spiczaste, w przeciwnym razie Twój kształt twarzy stanie się bardziej widoczny, niż byś wolała.

Trójkątny kształt twarzy

Na odwrotnej stronie diamentowej twarzy znajduje się trójkątna twarz. Dla tego kształtu twarzy najlepiej jest odciąć uwagę od widocznego podbródka. Jedno spojrzenie, które można rock z trójkątną twarzą to zarost z wąsami Ten styl pomaga zwrócić uwagę na górne partie twarzy. Będziesz chciała uniknąć czegoś zbyt pełnego na policzkach, ponieważ sprawi to, że Twoja linia szczęki wyda się jeszcze szersza.

Oblong Face Shape

Podłużny kształt twarzy, określany również jako długa twarz, dobrze nadaje się do kształtu brody, która jest pełna po bokach i krótsza na dole. Możesz wyhodować zarost po bokach i trochę więcej włosów na policzkach, zachowując jednocześnie czystą i dobrze utrzymaną szyję. Możesz wypróbować pełną brodę, kozią bródkę i Kotlety Guzikowe na podłużnej twarzy.

Twarz w kształcie serca

Pełne brody szczególnie dobrze sprawdzają się na twarzach w kształcie serca, ponieważ pomagają nadać im bardziej kątowy wygląd. Dodatkowa objętość pomaga również wypełnić słaby podbródek i poszerzyć linię szczęki.

KSZTAŁTOWANIE DŁUGIEJ BRODY

UTRZYMYWAĆ GO W KSZTAŁCIE TIP-TOPA

Pozwolenie, aby broda wyrosła z skromnych początków do wspaniale wyglądającego dłuższego zarostu, wymaga po drodze trochę konserwacji. A gdy osiągnie pożądaną długość, jej utrzymanie nie ustępuje.

Do ukształtowania długiej brody potrzeba odpowiednich technik i narzędzi, a także konsekwentnego podejścia, które obejmuje następujące wskazówki i sugestie.

 • Najpierw należy oczyścić zarost - Dobrą zasadą w utrzymaniu dowolnego kształtu zarostu jest rozpoczęcie od czystej brody. Zarost gromadzi dużo kurzu, brudu, jedzenia i picia przez cały dzień, a pielęgnacja zarostu, gdy jest brudny, nie pomaga. Zanim zaczniesz przycinać brodę, wyczyść ją wysokiej jakości myjek lub szamponów i dobrze ją szoruj.
 • Grzebień - użyj wysokiej jakości grzebienia do brody, takiego jak nasz grzebień do Dużej Brody. Używaj wąskich zębów, aby rozczesać włosy w kierunku ich wzrostu. W większości przypadków jest to ruch w dół, ale kierunek porostu włosów może się różnić w zależności od osoby. Upewnij się, że rozczesujesz obszar tuż pod linią szczęki, a włosy nad ustami. Grzebienie i szczoteczki pełnią również funkcję treningu zarostu, co oznacza, że ponieważ często ich używasz, pomagają one włosom zarostu rosnąć w pożądanym przez Ciebie kierunku.
 • Przycinanie - Do delikatnego przycinania włosów zarostu używaj wysokiej jakości trymerów, nożyczek lub detali. Utrzymanie dłuższego zarostu zazwyczaj oznacza utrzymanie jego objętości, a podczas próby wyrostu zarostu będziesz chciała używać dłuższej osłonki.
 • Kształtowanie zarostu - Dobrym sposobem na kształtowanie zarostu, zwłaszcza średniego i dłuższego, jest użycie suszarki do włosów, gdy broda jest jeszcze wilgotna od prysznica. Greg Berzinsky używa na brodzie lakieru na bazie soli morskiej, zanim zapali suszarkę do włosów. Robi to, by nadać jej większą teksturę i gęstość, o czym mówi w filmie How I Style My Beard, poświęconym kształtowaniu zarostu.
 • Linia szczęki - Będziesz również chciała pozbyć się zbłąkanych włosów poniżej linii szczęki. Aby uzyskać bardziej precyzyjne cięcie, użyj trymera lub nożyczek, rozciągając jednocześnie skórę.
 • Liniapoliczków - Używaj dłuższej osłony na trymerze podczas kształtowania linii policzków długiej brody, aby uniknąć zdejmowania zbyt dużej ilości włosów. Długość brody i policzków powinna być taka sama. Pamiętaj, że chcesz idealnie wkomponować swoje włosy zarostu. Aby zniwelować linię policzka, uciśnij lekko włosy za pomocą nożyczek. Zdejmij osłonę trymera, aby uzyskać mocniejsze wyblaknięcie na krawędziach.
 • Używaj no życzek - Usuń zbłąkane włosy, które nie zostały przycięte przez trymer lub nożyczki, używając nożyczek do brody. Pomogą Ci one dodać drobne szczegóły, które poprawią wygląd Twojej brody.
 • Niezapomnij o swoich wą sach - schludny i przycięty zarost jest kolejnym ważnym aspektem pielęgnacji zarostu. Wąsy należy szczotkować zgodnie z kierunkiem ich porostu, a następnie przycinać je przy użyciu dolnej osłonki lub nożyczek.
 • Zakończenie - Po zakończeniu przycinania dłuższej brody nałóż odrobinę olejku do brody i balsamu do brody, aby zachować jej nawilżenie i jak najlepszy wygląd.
 • Jak często? - Utrzymanie dłuższej brody zazwyczaj oznacza jej przycinanie mniej więcej raz w tygodniu. To, jak często będziesz go przycinać, zależy od tego, jak szybko będą rosły Twoje włosy, więc będziesz musiała znaleźć to, co będzie dla Ciebie najlepsze.

PRZYCINANIE LINII SZCZĘKI

Ważnym punktem, o którym należy pamiętać przy przycinaniu brody jest to, że linia szyi i szczęki nie są takie same. Choć może się to wydawać oczywiste, wielu mężczyzn popełniło błąd, przycinając za wysoko dekolt lub przycinając za krótko linię żuchwy, co sprawia, że zarost jest zbyt mały dla ich twarzy. I to nie jest dobry wygląd dla nikogo.

Prawidłowo utrzymana linia szczęki daje silny, męski wygląd. Podczas gdy Twoja naturalna linia szczęki, bez wąsaczy, może nie być tak wyszczerbiona jak u Henry'ego Cavilla, możesz sprawić, że będzie wyglądać w ten sposób, stosując kilka sprytnych technik przycinania, które pomogą ukształtować linię zarostu.

Zaczynasz od określenia silnych kątów zarostu, dbając jednocześnie o to, aby zarost podkreślał kąt szczęki w pobliżu uszu. Wybierz krótszy zarost na linii szyi, aby podkreślić jego wygląd. Celem jest stworzenie większej wagi w odpowiednich miejscach zarostu, które pomogą nadać linii szczęki wygląd dłuta.

PAMIĘTAJ O BOKOBRODKACH I KRAWĘDZIACH UST

Łatwo jest zapomnieć o tych miejscach, gdy skupiasz się na większych częściach brody, np. wokół policzków i szyi. Jednak zbyt długie włosy, które mogą rosnąć zbyt długo wokół uszu, osłabiają wspaniałą pielęgnację twarzy i jest to błąd, którego powinnaś unikać.

Najlepszym sposobem, aby Twoje bokobrody wyglądały jak najlepiej, wtapiając się w resztę zarostu, jest użycie grzebienia i nożyczek, aby je zwęzić. Zacznij od mostka pomiędzy linią włosów i zdejmij trochę włosów. Powiemy to jeszcze raz, spokojnie! W razie potrzeby zawsze możesz zdjąć więcej włosów później, aż znajdziesz odpowiednią długość, która dobrze będzie pasować do najgrubszej części zarostu. Przy odrobinie praktyki nauczysz się, jak zwężać bokobrody jak profesjonalista i pokochasz sposób, w jaki poprawiają one ogólny wygląd zarostu.

Twoje wąsy również zasługują na uwagę. Podczas gdy dla niektórych mężczyzn krzaczaste 'szwy' sprawdzają się dobrze, dla reszty z nas mogą wyglądać szorstko i wymykają się spod kontroli, odwracając uwagę od wyglądu zarostu i naszych wysiłków w zakresie pielęgnacji.

Podstawowym zadaniem przycinania wąsów jest przycięcie włosów, które opadają do ust. Nie jest to dobry wygląd, a biorąc pod uwagę ilość jedzenia i picia, którą przyciągają nadmiar włosów, nie jest to też wszystko, co higieniczne. Użyj nożyczek, aby poradzić sobie z tym podstawowym, ale niezbędnym krokiem.

LISTA KONTROLNA DO KSZTAŁTOWANIA BRODY

PROCES

Teraz, gdy zajęliśmy się podstawami przycinania różnych obszarów zarostu, od linii szyi po bokobrody, oto kilka ogólnych wskazówek, które pomogą wzmocnić informacje, tak abyś czuł się pewny siebie w pracy na własną rękę:

 • Zawsze najpierw wy czesuj brodę - użyj grzebienia do brody z drobnymi zębami lub nawet szczotki, jednocześnie głaszcząc włosy na zewnątrz, tak aby włosy stanęły w jednym kierunku. W ten sposób uzyskasz lepsze wyczucie długości brody, a jednocześnie łatwiejsze będzie odcięcie włosów od brody.
 • Grzebień na co dzień - codzienne czesanie włosów na twarzy nie tylko pomoże Ci zidentyfikować miejsca, które wymagają podcięcia, ale także zapobiegnie powstawaniu węzłów i plątaniny, rozprowadzi naturalne olejki skóry w dół mieszków włosowych (jak również olejek do brody, który również powinieneś często stosować) i wytresuje włosy w kierunku, w którym chcesz je ułożyć.
 • Szczotkowanie brody - Dobre szczotkowanie brody jest użytecznym sposobem na nadanie jej dodatkowej objętości, a także niektórymi z tych samych korzyści, co czesanie.
 • Cokolwiek zrobisz... - Nie zostawiaj spodu brody gołej. Chyba że, to znaczy, wolisz wygląd podwójnego podbródka, nawet jeśli go nie masz. Nadasz sobie wygląd "paska", którego możesz nie chcieć.
 • Zdejmij trochę na początku - Użyj trymera do brody, aby kontrolować, ile zdejmujesz podczas formowania i przycinania brody. Oznacza to wywieranie lekkiego nacisku, stosowanie pociągnięć w górę, jeżeli Twoim celem jest przerzedzenie krzaczastej brody. Jeśli wolisz nie zdejmować tak dużej ilości zarostu, użyj pociągnięć w dół.
 • Pracuj od zewnątrz - Zazwyczaj najlepiej zacząć od policzków i pracować w miejscach takich jak broda, dekolt i wąsy. Upewnij się, że znajdziesz właściwą równowagę między porządkiem a objętością, zanim skoncentrujesz się na "delikatniejszych" punktach.
 • Zrób przejście z b okami - bokobrody są albo A) przedłużeniem brody, albo B) przedłużeniem włosów na głowie. Tak czy inaczej, jeżeli Twoja skóra głowy i włosy zarostu są mniej więcej tej samej długości, to chcesz, aby Twoje bokobrody płynnie przechodziły w oba rodzaje włosów. Jeżeli jeden z nich jest o wiele dłuższy niż drugi, dobrą strategią jest blaknięcie bokobrody przy użyciu mniejszych osłonek na trymerze.

NARZĘDZIA, KTÓRYCH BĘDZIESZ POTRZEBOWAŁ

Spędziliśmy wiele czasu na rozmowach o tym, jak ukształtować brodę i dekolt, a po drodze wspomnieliśmy o niektórych narzędziach, których będziesz potrzebował, aby dobrze wykonać swoją pracę. Sądzimy, że warto krótko przyjrzeć się, po co będą ci one potrzebne.

 • Lustro - Jeśli zamierzasz przyciąć sobie brodę jako projekt majsterkowania, musisz mieć lustro. Powody są dość oczywiste i jeśli nie chcesz grać na wszystkim (w tym na tym, jak Twoja broda będzie wyglądać po przycinaniu jej bez lustra) nie zaczynaj kształtować swojej brody bez możliwości wyraźnego zobaczenia co robisz.
 • Szczotka do brodyi g rzebień - Wysokiej jakości szczotka do brody i grzebień do brody z włosami dzika są niezbędnymi elementami każdego zestawu do pielęgnacji zarostu. Narzędzia te pomogą Ci rozpiąć brodę i przygotować ją do pielęgnacji. Dodatkowo poprawiają jej wygląd. Cokolwiek zrobisz, nie kupuj taniej i kup niskiej jakości szczotkę lub grzebień. Mogą one powodować takie problemy, jak łamanie się włosów, rozdwajanie końcówek, puszenie się włosów i wygląd niższy od gwiazdorskiego.
 • Nożyczki do bro dy - Dobra para nożyczek jest niezbędna do przycinania i uszczegóławiania zarostu. Będziesz potrzebować pary nożyczek o zrównoważonym dotyku i wysokiej jakości komponentów, które przyczynią się do większej kontroli w Twoich rękach podczas ich używania.
 • Brzytwy - Trymery i obcinaczki do brody są przydatne do kształtowania zarostu, być może najbardziej poręczne narzędzia ze wszystkich, ale wielu mężczyzn woli używać golarki, przynajmniej do niektórych aspektów pracy. I istnieje wiele opcji do wyboru, w tym maszynki zabezpieczające, maszynki z wkładem, maszynki elektryczne i maszynki proste. Jak pokazuje mistrz fryzjer Mahesh Hayward, golarka prosta, czyli "maszynka do podcinania gardła", pomaga w goleniu włosów powyżej linii zarostu na policzku. Jeśli pójdziesz wolno, łatwo i ogolisz się z ziarnem, uzyskasz jak najbliższe golenie.
 • Przewodnik kształtowania zarostu - Narzędzia do kształtowania zarostu, o których mówiliśmy wcześniej, doskonale nadają się do zdefiniowania linii szyi, ale także do tworzenia wielu różnych stylizacji zarostu, z których możesz wybierać.
 • Hydratory - Nie zapominajmy również o olejku do zarostu, balsamie do zarostu i balsamie użytkowym. Każdy z nich pełni różne funkcje i doskonale wpływa na ogólny stan zdrowia i wygląd zarostu (oraz skóry pod nim). Znacznie ułatwiają przycinanie i kształtowanie zarostu!

PODSUMOWANIE

To wszystko składa się na nasze spojrzenie na to, jak kształtować swoją brodę, abyś zawsze wyglądał i czuł się jak najlepiej. Mamy nadzieję, że te wskazówki i sugestie pomogą Ci poradzić sobie z ciężką pracą przy przycinaniu zarostu w domu. Z pewnością nie ma nic złego w wizycie u profesjonalnego fryzjera i gorąco zachęcamy do tego, jeśli takie są Twoje preferencje, ale powinieneś być w stanie uzyskać w domu taki kształt brody, jaki chcesz, przy dokładnym i starannym jej wykonaniu.

Maciej

Redakcja steskal-gastro.pl

Zobacz również