img

Pasjonat fryzjerstwa: Dr. Salman Malik z etch®.

Fryzjer z doktoratem to może rzadki widok, ale życie jest zbyt krótkie, aby nie robić czegoś, co jest naszą pasją. Takiego zdania jest założyciel firmy etch®, dr Salman Malik, którego pasją jest nauka, przedsiębiorczość i fryzjerstwo.

Od dziecka Salman Malik był zafascynowany rzemiosłem i kulturą, jaką można znaleźć w barbershopie. "Jako dziecko chodziłem do niego w każdą niedzielę. Mój tata zawsze mówił, że zmarnowałem mnóstwo pieniędzy na chodzenie do fryzjera, ale ja uważam, że to sprawia, że czujesz się odświeżony, odmłodzony i zyskujesz pewność siebie" - mówi.

Kariera akademicka Salmana rozpoczęła się na kierunku inżynierii biomedycznej ("interfejs pomiędzy inżynierią medyczną a technologią") i doprowadziła go do dwóch stopni magistra i doktoratu. Po wygraniu stypendium w ramach prestiżowego programu Scottish Enterprise, który pomaga naukowcom zostać przedsiębiorcami, Salman złapał bakcyla przedsiębiorczości. Założył MicroSpray Technologies, startup zajmujący się opracowywaniem mikrocząsteczek, które zwiększają skuteczność podawania leków. Bycie naukowcem akademickim nie wyklucza jednak chęci posiadania eleganckiej brody i zgrabnej fryzury ani osiągnięcia tego dla innych. Jeśli chcesz tego wystarczająco mocno, zaplecze naukowe jest doskonałym powodem, aby opracowywać własne produkty.

BIOMEDYCYNA W FRYZJERSTWIE

Salman podniósł swoją pierwszą parę nożyczek w 2015 roku. "Kupiłem trochę sprzętu i mój brat pozwolił mi obciąć swoje włosy. Powiedział, że to była najlepsza fryzura, jaką kiedykolwiek miał. Wkrótce miałem czterech lub pięciu płacących klientów w każdy weekend" - mówi Salman. Oglądając filmy na YouTube i Instagramie, aby poznać najnowsze trendy i techniki, Salman odkrył, że "robi badania rynku, nie zdając sobie z tego sprawy".

Przyszło Salmanowi do głowy, że ze swoim doświadczeniem w formułach, może mieć szansę na stworzenie własnego żelu do golenia. "Największym problemem, jaki osobiście miałem z produktami, było znalezienie żelu do golenia, który by działał". Naukowiec w nim zaczął kupować składniki i eksperymentować ze stężeniami.

"Miałem w domu około 40 lub 50 żeli do golenia, więc wybrałem 20 najlepszych i zanotowałem ich składniki. Starałem się stworzyć produkt, który byłby prosty, ale który po wzięciu do ręki chciałoby się kupić ze względu na kluczowe składniki, takie jak oczar wirginijski i aloes, które się w nim znajdują" - mówi.

Formuła, którą wymyślił, została przekształcona w żel do golenia etch® TAPER, nad którym Salman ciężko pracował, aby był "przejrzysty", aby klienci mogli zobaczyć, gdzie i czym dokładnie się golą, co, jak twierdzi, stanowi problem w przypadku większości innych żeli do golenia. Wiele pracy włożono również w szatę graficzną żelu do golenia. "Kiedy jestem w Boots lub Superdrug i szukam jakiegoś produktu, biorę to, co dobrze wygląda. Więc jeśli ja, jako były naukowiec, robię to, zanim spojrzę na składniki, to wizualizacje muszą być odpowiednie dla wszystkich innych."

GLOBAL GEL

Finansowany głównie z własnej kieszeni, z odrobiną od przyjaciół i rodziny, Salman mówi, że zbieranie gotówki jest tym, co spędza większość swojego czasu w MicroSpray Technologies robiąc, więc jest to dla niego druga natura. Ma nadzieję, że zaprocentuje to "globalnym sukcesem".

Ostatecznym marzeniem, jak mówi, jest otwarcie salonu fryzjerskiego, i to nie tylko jednego czy dwóch. "Chcę być większy niż to. Chciałbym stworzyć Toni & Guy świata barberingu".

Nowe produkty pojawią się dopiero wtedy, gdy będzie miał pewność, że pierwszy z nich jest całkowicie opanowany. "Myślę, że jeśli wprowadzisz na rynek, powiedzmy, pięć produktów naraz, możesz stracić koncentrację" - mówi. W najbliższym czasie Salman cieszy się pięciokrotnym wzrostem liczby followersów na swoim Insta w ciągu ostatnich trzech miesięcy i podpisaniem trzech umów z dystrybutorami na żel do golenia.

Wyjeżdża również na Barber Connect, gdzie ma nadzieję dotrzeć ze swoim przesłaniem do szerokiego grona barberów, z czego jest bardzo podekscytowany. "Tworzenie mikrocząsteczek nigdy nie było marzeniem z dzieciństwa" - śmieje się.

Karolina

Redakcja steskal-gastro.pl

Zobacz również