img

Pierwszy wegański salon fryzjerski w Wielkiej Brytanii: Son of a Barber

Weganizm trafia obecnie na pierwsze strony gazet, a jednym z ludzi, którzy już się na niego zdecydowali jest Michael Anderson z Son of a Barber w Maghull, Liverpool. Przekształcił on swój istniejący zakład, L31, w jedyny wegański barbershop w Wielkiej Brytanii.

Jak narodził się pomysł na wegański salon fryzjerski?
Mój tata był fryzjerem, ja sam strzygłem się od 14 roku życia, a swój własny sklep L31 otworzyłem w wieku 22 lat. Byłem wegetarianinem od piątego roku życia, ponieważ wtedy po prostu nie lubiłem mięsa. W szkole w latach 90. i na początku lat 90. uważano mnie za dziwaka, bo byłem wegetarianinem. Chciałam jeść mięso, żeby być taka jak wszyscy inni! W maju 2016 roku obejrzałam kilka filmów dokumentalnych o produkcji nabiału, stałam się weganką i zaczęłam oszczędzać pieniądze na stworzenie wegańskiego sklepu. Jako wegetarianka zawsze odkładałam skórę na bok, jako mięsny produkt uboczny, ale jako weganka nie mogłam. Musiałam pozbyć się nowego samochodu, ponieważ miał skórzane siedzenia!

Jak przekształcić sklep w wegański?
Pozbycie się skórzanych siedzeń to łatwa część. Zainstalowaliśmy krzesła REM, które nie są skórzane i kupiliśmy sofy z sztucznej skóry. Marki włosów były trudniejsze. Nie zdawałam sobie sprawy, jak wiele marek nie jest wolnych od okrucieństwa, a Unilever, jeden z najgorszych przestępców, jest właścicielem wielu mniejszych marek. Używamy Paul Mitchell, który jest cruelty-free, a strona PM podkreśla, które produkty są wegańskie. Salon Services oferuje szwedzką linię o nazwie Maria Nila, która jest wegańska i wolna od okrucieństwa, mają też męski wosk do włosów, który zamierzam wypróbować. Używamy również IQ Clever Dust. Zaczęliśmy oferować woskowanie nosa i znalezienie wosku, który jest wegański, było prawdziwym bólem. Zdecydowaliśmy się na depilator Hive z gorącą folią.

Jak klienci reagują na mleko bez nabiału w kawie?
Oferujemy dodatkowo Budweisera, który jest wegański, i wodę. Jeśli oferujemy herbatę lub kawę, wspominamy, że będziemy używać mleka sojowego. Niektórzy klienci mówią: "Właściwie, to w porządku, dzięki", ale inni zaczynają zadawać pytania. Nie jestem nachalna, ale chciałabym, żeby cały świat stał się wegański i chciałabym ograniczyć eksploatację zwierząt tak bardzo, jak tylko mogę. Więc jeśli ktoś pyta, dlaczego mamy soję, mówię mu, że to z powodu tego, czego nauczyłam się o produkcji nabiału. Tak wielu ludzi wciąż wierzy reklamom w stylu "Happy Eggs" i naprawdę wierzy, że krowy po prostu jedzą trawę i produkują mleko. Są też takie rzeczy jak słodycze dla dzieci, które rozdaje się na koniec strzyżenia. Odkryłem, że Swizzels Fizzers i Parma Violets są wegańskie. Zdarza się, że niektóre dzieci pytają: "Gdzie jest Haribo?", a my po prostu odpowiadamy, że nie mamy już Haribo.

A więc meble, produkty i przekąski, czy to już wszystko?
Używamy środków czyszczących Co-Op, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego i to samo dotyczy proszku do prania ręczników. Upewniliśmy się, że nasze pędzle są wegańskie. Wszyscy myślą, że musisz mieć szczotkę z borsuka, ale kiedy się temu przyjrzeć, okazuje się, że wiele z nich pochodzi z Chin, gdzie nie ma żadnych przepisów w tej kwestii, a borsuki są żywcem obdzierane ze skóry, a następnie golone przed wykorzystaniem na mięso. W sklepie jest wiele telewizorów, które mogą zawierać plastik zawierający produkty pochodzenia zwierzęcego. Będą takie elementy życia, których nie będziesz mógł kontrolować. Myślę, że wiele lat dzieli mnie od bycia normą, ale jestem punktem odniesienia dla innych fryzjerów. Moim celem jako weganina jest używanie jak najmniejszej ilości produktów pochodzenia zwierzęcego, a najlepiej żadnego.

Czy robisz coś wielkiego z tego, że jesteś wegańskim barbershopem?
Na naszej stronie w mediach społecznościowych wspominamy, że jesteśmy jedynymi wegańskimi barberami w Wielkiej Brytanii. Ale jestem ostrożny, bo to wciąż może wpływać na zwyczaj. Ludzie wciąż mają negatywny pogląd na ten temat. Ale dla wielu osób staje się to coraz ważniejsze. Siedziałam ostatnio w wegańskiej kawiarni i sprawdzałam recenzje w aplikacji o nazwie Happy Cow, która pokazuje ci, gdzie są wszystkie lokalne wegańskie miejsca. Niektóre z recenzji wspominały, że kawiarnia ma skórzane kanapy. Niektórzy weganie naprawdę dbają o szczegóły, więc robienie tego właściwie ma sens i daje mi spokój ducha.

FB @sonofabarberUK T @sonofabarberuk IG @sonofabarberuk

Karolina

Redakcja steskal-gastro.pl

Zobacz również